âDe gevel, prima, die is net vernieuwdâ, zegt Pluimgraaffs Paul Witberg als ik de camera pak. âMaar van mij hoef je geen fotoâs te maken van het interieur. Niemand wordt daar veel wijzer van: je krijgt wat plaatjes van deels bekende, deels onbekende apparatuur, maar de sfeer van deze winkel breng je toch niet echt over. En al helemaal niet hoe de apparatuur klinkt, en dat is toch het belangrijkste.â Het typeert de man die sinds vijf jaar bij Pluimgraaff de scepter zwaait: de meeste aandacht geldt de klank.
Sinds 1968 gevestigd aan de Vlaardingse Hoogstraat, is Pluimgraaff een zaak met een enorme naamsbekendheid in Vlaardingen en omgeving. In de met 40m2 vrij bescheiden showroom weet Paul toch een zeer aanzienlijk assortiment te herbergen, dat loopt van de âbetere middenmootâ tot echte top-hifi.
EĂ©n keer per jaar breidt Paul Witberg zijn âshowroomâ uit met grandcafĂ©/zalencentrum Engels in Rotterdam, waar hij parallel aan de Doelen Lente Hifishow een eigen, gratis toegankelijke beurs organiseert. âIk hield mijn show voor het eerst in september 2002. Ik wilde een show neerzetten die de geluidskwaliteit eens Ă©cht centraal stelt. Daar lenen de kamers in Engels zich heel goed voor: ze lijken op huiskamers. Dat kan op andere beurzen niet van elke demoruimte gezegd worden.â
âDie eerste show in 2002 was een groot succes, maar ik vond het zonde dat er in één regio twee kleine beurzen waren: je kunt zoân moment van aandacht voor hifi beter samenballen. Toen heb ik besloten om het parallel te doen aan de Lente Hifishow. Vorig jaar trokken we tegen de 3.000 bezoekers, daar was ik erg blij mee.â
Al levert de hifibeurs in Engels veel werk op, Paulâs voornaamste tijdsbesteding is ongetwijfeld zijn winkel in Vlaardingen. De nadruk legt hij duidelijk op stereo, ook al levert Pluimgraaff bijzonder serieuze surroundapparatuur van Moon en Van Medevoort. âVincent is mijn hoofdmerk. Zij beginnen betaalbaar en eindigen bij ⏠3.500 voor een paar SP-996 eindversterkers. In mijn ogen is Vincent in het goedkopere segment zoân beetje de enige die ontwerpt met aandacht voor het meest basale: technische kwaliteit. Daar begint het, in mijn ogen. Hoe ruimbemeten is de transformator, hebben de condensatoren overcapaciteit? Dat is bij de bekende prijsvechters nog wel eens problematisch.â
CEC, bekend van Cd-spelers, die in het topsegment voorzien zijn van een riemenaangedreven (!) loopwerk, is eveneens prominent vertegenwoordigd in het assortiment. Van dit merk voert Pluimgraaff ook versterkers, zoals de AMP 5300. CECâs versterkers werken volgens de LEF-technologie, die werkt met twee verschillende typen transistor: een voor âsignaalâ, de andere voor stroom. LEF zou het signaal minder aantasten dan traditionele versterkers, en meer dynamiek en een betere signaal/ruisverhouding opleveren. âEr zijn van CEC ook nieuwe snaar aangedreven loopwerken in aantocht, maar die laten al even op zich wachten. Het zijn perfectionisten bij CEC, ze willen het product niet uitbrengen voordat het in hun ogen goed genoeg isâ, vertelt Paul. âEn die lat ligt vrij hoog bij ze".
Paul Witberg heeft een voorliefde voor Nederlandse luidsprekers, bijvoorbeeld de Masters van Rick Paaps Dynamic Solutions. Uit die serie staat onder andere Model 3 opgesteld. Ook voert paul Xanadu, de speakerfabrikant uit het Overijsselse IJsselmuiden, die de laatste tijd aan een sterke opmars bezig is.